2012 m. sausio 31 d., antradienis

Aukštesnė jėga

Esu tvirtai įsitikinusi, kad žmogus savo paties jėgomis negali įveikti priklausomybės. Bet Aukštesnė Jėga gali.
Pradžioje užtenka priimti kaip tiesą du dalykus;

1. Aukštesnė jėga esu ne aš - tai kažkas kitas, daug už mane galingesnis ir stipresnis.
2. Aukštesnė Jėga myli mane ir yra gailestinga.


Bus laikotarpių, kai teks ieškoti Dievo kantriai ir atkakliai, klausinėjant: Kas yra Dievas? Kas yra visa ko galutinė prasmė? Koks yra Dievas? Ko jis iš manęs tikisi? Kas yra tikėjimas? Kas yra meilė? Kas tai yra būti mylimam(ai)?... Tų klausimų vis daugės ir daugės...pamažu ateis kai kurie atsakymai...

Bus laikotarpių, kai nebereiks ieškojimų, užteks laikyti širdį atvertą ir priimti Dievo siunčiamą meilę ir gailestingumą...

Galima vis ieškoti Dievo buvimo ar nebuvimo įrodymų ..., o galima leisti Dievui veikti jo darbą...

2012 m. sausio 29 d., sekmadienis

Bio-psicho-socio-dvasinės sritys

Valentina Novikova, kurios paskaitas, mano manymu, būtina išklausyti kiekvienam, norinčiam suprasti kopriklausomybę ( tuolab, kad jos laisvai prieinamos internete) išskiria 4 sritis, kurias paveikia priklausomybė:
1. biologinė, tai yra priklausomybė veikia fizinį kūną, sveikatą, atsiranda ligos, mirtis.
2. psichologinė - keičiasi pasaulėžiūra, vertybės, atsiranda "tunelinis mąstymas", vargina įkyrios mintys, sutrinka dėmesys, atmintis.
3. socialinė - keičiasi santykiai su žmonėmis, daugėja konfliktų, didėja izoliacija.
4. dvasinė - Dievo vietoje atsiduria priklausomybės objektas(subjektas).


Taigi, norint suprasti kopriklausomybę, greičiausiai teks pastudijuoti ne vieną mokslą, kurio objektas vienaip ar kitaip yra žmogus: biologiją, mediciną, žmogaus anatomiją, psichologiją, edukologiją, filosofiją, teologiją, sociologiją, socialinius mokslus, antropologiją, istoriją...

2012 m. sausio 28 d., šeštadienis

Kopriklausomybės modelis

Pagal Melody Beattie, kopriklausomybė - tai procesas, kai gyvenimas tampa nevaldomas. To priežastis - nesugebėdamas emociškai atsiskirti nuo kito, kopriklausomas nesąmoningai ima kontroliuoti kito žmogaus elgesį, to pasekmėje kopriklausomas imasi atsakomybės net už tuos įvykius, kurių kontroliuoti neįmanoma.
Šešios nerašytos taisyklės, kuriomis gyvena kopriklausomas asmuo:
1.Man negalima jausti
2.Man negalima turėti problemų
3.Man negalima džiaugtis
4.Aš esu nemylimas
5.Aš nesu pakankama geras
6.Jeigu žmonės elgiasi kažkaip ne taip, tai mano kaltė

Pagrindinės kopriklausomojo ypatybės:
žema savivertė
poreikis būti reikalingu ir nepakeičiamu
stiprus noras kontroliuoti ir valdyti kitus
polinkis kentėti
permainų baimė

Neracionalios mintys, būdingos kopriklausomiems:
Aš negaliu be jos/jo gyventi
Aš privalau su juo/ja pasilikti
Tik aš galiu jį/ją pakeisti
Aš be jo/jos esu niekas
Aš jaučiuosi siaubingai, kai jis/ji pyksta(geria, vartoja narkotikus...)
Jo/jos norai yra svarbesni negu mano
Be manęs jis/ji prapuls(numirs)
Tai mano kaltė, kad jis/ji taip elgiasi
Su manim kažkas ne taip, ir aš turiu tai slėpti nuo kitų žmonių
Jeigu jis/ji elgtųsi kitaip( negertų, nevartotų...), viskas būtų gerai
Tai todėl, kad aš nepakankamai jį/ją myliu


Ką gi, pradžiai pabandykim bent pakeisti taisykles į priešingas:

1.Aš galiu jausti, tai ką jaučiu!
2.Aš pripažįstu savo problemas!
3.Aš galiu džiaugtis ir linksmintis!
4.Aš esu mylimas/mylima!
5.Aš esu pakankamai geras/gera!
6.Jeigu žmonės elgiasi kažkaip ne taip, tai jų problema, o ne mano...

Ieškant pagalbos

Anksčiau ar vėliau prisipažinus, kad esi priklausomas, tenka tai padaryti - ieškoti kitų žmonių pagalbos.
Tai nėra paprasta, juk reikia įveikti ne vieną baimę - pvz. baimę, kad mane atstums, kad mane pažemins...nes juk, jei prašau pagalbos - tai esu labai labai silpna, nevykėlė, nesugebanti susidoroti su savo problemomis. O juk esu ne tokia - esu labai stipri moteris, viską galiu pati, ir mane nereikia jokios pagalbos, tai jiems reikia pagalbos, man ne.. aš viską suprantu pati, viską žinau pati, viską padarysiu pati...
O dar yra pyktis ant tų, kurie apvylė ir nesugebėjo padėti, nuoskaudos... konkretus ar konkretūs kaltieji, kurie nesupranta, nepadeda, nevertina, nemyli...
Tam, kad paprašytum pagalbos - reikia drąsos, pasitikėjimo kitu, nuolankumo, romumo.
Tam reikia stiprybės. Įdomu, kad, visa tai stebuklingai atsiranda, kai atsiduri pačiame žemiausiame taške - pačiame dugne, kai nebeturi kur kristi, kai nebeturi ko prarasti...

2012 m. sausio 27 d., penktadienis

Žinios - tai jėga

Lietuvių kalba apie kopriklausomybę informacijos rasti sunkoka, bet įmanoma. Dažnai kopriklausomybė įvardinama kitais žodžiais, pvz. per stipria meile, priklausomybe nuo santykių, pasyvios priklausomybės asmenybės sutrikimu ir pan.

Kopriklausomybė - tai anglų kalbos žodžio Codependency vertimas. Istoriškai ši sąvoka tiesiogiai susijusi su Anoniminiais Alkoholikais, pamažu supratus, kad alkoholizmas kažkaip paveikia ne tik priklausomą nuo alkoholio asmenį, bet ir visą jo šeimą. Rusų kalba šis terminas dažniausiai apibūdinimas žodžiu: созависимость.

Kadangi šiuo metu informacijos apie kopriklausmybę yra daug, yra daug kopriklausomybės apibrėžimų.
Šiandien man patinka šitas, radau jį knygoje parašytoje С.Н. Зайцев СОЗАВИСИМОСТЬ — УМЕНИЕ ЛЮБИТЬ(Пособие для родных и близких наркомана, алкоголика)

Kopriklausomybė - tai liguistas noras valdyti kito suaugusio žmogaus elgesį, kontroliuoti jo gyvenimą, globoti jį ir auklėti.

Iš pradžių informaciją apie kopriklausomybę man buvo priimti it sunku, ir skausminga.
Šiuo metu tokios informacijos ieškojimas, skaitymas, gilinimasis - vienas mėgstamiausių užsiėmimų. Galbūt ir todėl, kad kuo daugiau apie tai sužinau, tuo daugiau sužinau apie save, o tai reiškia vis labiau gyvenu savo, o ne kito žmogaus gyvenimą...

2012 m. sausio 24 d., antradienis

Pripažinimas

Pripažinti, kad turi tokią bėdą kaip kopriklausomybę, sunku. Kaip ir kiekvienos priklausomybės atveju - jos pripažinimas tai stebuklas.
Šį pripažinimo patyrimą sunku paaiškinti žodžiais, nes visų pirma tai labai asmeninis patyrimas, tai galbūt kažkas panašaus kaip įtikėjimas ar atsivertimas, kai nežinia dėl kokių priežasčių tai, kas buvo uždengta ir paslėpta tapo matomu ir aiškiu.
Kodėl tai įvyksta, kodėl šimtąkart skaityta ar girdėta kur nors mintis - staiga ima ir būtent tave pasiekia, o sėdintį šalia aplenkia? Tai stebuklas. Tai malonė, kurią kažkodėl Aukštesnioji Jėga tau suteikia. ...bet pradžioje, žinoma, atrodo, kad tai įvyko tik tavo pastangų, proto, patirties ir žinių dėka...daug laiko nubėga, kol suvoki, kad tai tebuvo iliuzija, kad jei ne Malonė, tai ir dabar klaidžiotum tamsoje.

2012 m. sausio 23 d., pirmadienis

Ramybės malda

Kaip bepavadintum kopriklausomybę - būsena, liga - vienas dalykas aiškus - tai priklausomybė. O su priklausomybėm taip jau yra - be Dievo, tai yra Aukštesnės jėgos pagalbos, išsiversti nepavyks :)
Taigi, Ramybės malda, pradžių pradžia...

Dieve, suteik man ramybės susitaikyti su tuo, ko negaliu pakeisti, drąsos keisti, tai ką galiu pakeisti ir išminties tą skirtumą suprasti.


Trumputė malda, bet kiek klausimų... Kas yra ramybė? Kas yra drąsa? Kas yra išmintis?
Ką galiu aš pakeisti? O ko negaliu? Kas yra Dievas?


Pasidomėjau ramybės maldos istorija, štai ką sužinojau:

Šiuo metu jos autorystė priskiriama JAV teologui Reinhold Niebuhr, nors žodine forma ji buvo naudojama ir anksčiau, bet kaip malda į rašytinius bažnyčios veikalus įtraukta 1943 m. Išpopuliarino ją Anoniminiai Alkoholikai, be abejo.

Maldos autoriais įvairiuose šaltiniuose buvo nurodomi Tomas Akvinietis, Ciceronas, Augustinas, Boethius, Markas Aurelijus, Pranciškus Asyžietis, bet tai netiesa.


Šaltinis: http://en.wikipedia.org/wiki/Serenity_Prayer#Reinhold_Niebuhr